W ostatnich miesiącach każdy z nas spędza w domu znaczniej więcej czasu. Sytuacja światowa sprawiła, że coraz rzadziej jemy w restauracjach, więc posiłki przygotowujemy w domu. Jeżeli wcześniej mieliśmy zwyczaj spędzania większość czasu poza domem, to zaczynamy zauważać, że niektóre rozwiązania w naszej kuchni nie są tak komfortowe. Bardzo ważnym elementem wyposażenia w każdej kuchni jest bateria. Jeżeli jest za krótka, za długa lub nieodpowiednio zamocowana, potrafi sprawić, że gotowanie staje się przykrym obowiązkiem. Jakich błędów należy wiec unikać?

Typ oraz kształt baterii

Dobierając idealną baterię do zlewozmywaka, należy mieć na uwadze parametry zlewu. Ważna jest jego głębokość oraz ogólna wielkość, ponieważ właśnie od tego uzależniona jest wysokość baterii. Na polskim rynku znajdziemy kilka typów baterii. Wśród nich najpowszechniejsze są modele stojące, które montuje się na zlewie. Wyróżnić można jeszcze baterie ścienne, które jednak używane są coraz rzadziej, ze względu na bardzo skomplikowany system podłączania.

Wśród modeli stojących najbardziej tradycyjne są te z prostymi wylewkami, nachylające się nad zlewem pod kątem 45 stopni – które jednak nie zawsze gwarantują pożądany komfort. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się baterie w kształcie litery U oraz F, które są zarówno łatwe w montażu, jak i w obsłudze. Sprawdzają się w nowoczesnych zlewach, zazwyczaj potrzebujących wyższych baterii. Dlaczego przy wyborze baterii należy brać pod uwagę głębokość komory? Między innymi dlatego, że zbyt nisko położona bateria uniemożliwi mycie w zlewie dużych garnków. Tak więc do zlewozmywaków uważnych za płytkie – czyli takich, które mają od 12 do 16 cm – powinno się dobierać baterie w kształcie litery F. Jeżeli nasza komora ma powyżej 16 cm, bez problemu możemy dobrać nieco niższą baterię – między innymi tą o literze U.

Jaki kolor i wykończenie wybrać?

Jeżeli chcemy, aby w kuchni panowała harmonia pod względem stylistycznym, bateria powinna być dostosowana do zlewu nie tylko, jeśli chodzi o parametry, ale też wygląd. Baterie mogą mieć różne wykończenie – aby zachować spójność aranżacji, nie należy stosować modeli w odcieniach złota do stalowych zlewów.