Ten przewodnik ma na celu wyjaśnienie wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o płytach gipsowo-kartonowych.

Co to jest płyta gipsowo-kartonowa?

W tej sekcji omówimy, czym jest płyta gipsowo-kartonowa. Odpowiemy również na takie pytania, jak do czego służy płyta gipsowo-kartonowa, z czego jest wykonana i jak długo jest używana.

Płyta gipsowo-kartonowa to panel materiału, który ma tendencję do wciskania między podkładem a okładziną. Znajduje zastosowanie przy wykonywaniu stropów i ścian wewnętrznych.

Płyta gipsowo-kartonowa składa się z dwuwodnego siarczanu wapnia lub gipsu. Wczesna forma płyt gipsowo-kartonowych została wynaleziona w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

Płyty gipsowo-kartonowe zyskały na znaczeniu w drugiej połowie lat 10-tych i do lat 20-tych XX wieku. Płyty gipsowo-kartonowe zapewniają dobre wykończenie ściany za pomocą taśmy do płyt gipsowo-kartonowych, chociaż w budownictwie dość często stosuje się tynkowanie na mokro.

Płyty gipsowo-kartonowe to jedna z najłatwiejszych w użyciu form tynku. Istnieje jednak wiele innych rodzajów popularnych tynków. Tynk twardy i tynk sczepny to przykłady popularnych i łatwych w użyciu form tynku, które są prawdopodobnie łatwiejsze w użyciu.

Jaki rozmiar ma płyta gipsowo-kartonowa?

Płyty gipsowo-kartonowe można kupić w różnych rozmiarach. W tej sekcji omówimy, jakie rozmiary płyt gk można kupić, czy zależy to od rodzaju płyty i jaki rozmiar płyty jest idealny do sufitów i ścian.

Arkusze płyt gipsowo-kartonowych mają zwykle zakres od 0,9 do 1,2 metra szerokości i zakres od 1,8 do 3,6 metra długości.

Większość płyt gipsowo-kartonowych ma grubość 9,5 mm lub 12 mm. Jednak istnieją płyty gipsowo-kartonowe o innych odmianach długości, szerokości i grubości. Rozmiar płyty gipsowo-kartonowej będzie się również różnić w zależności od rodzaju danej płyty gipsowo-kartonowej.

Na przykład ogniotrwała płyta gipsowo-kartonowa może mieć grubość 15 mm. W przypadku standardowej ściany należy kupić płytę gipsowo-kartonową o grubości 12 mm, a do sufitu preferowana grubość płyty gipsowo-kartonowej to około 12,5 mm.

W przypadku sufitu łazienkowego należy wybrać płytę gipsowo-kartonową o grubości 12 mm lub 12,5 mm.

Jakich płyt gipsowo-kartonowych użyć do sufitów?

Jak wygląda układanie płyt gipsowo-kartonowych na suficie? Chcesz również upewnić się, że kupowana płyta ścienna ma odpowiednią grubość dla Twojego sufitu. Jeśli jest to sufit w łazience lub kuchni, należy zastosować wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, ponieważ zabezpieczy to przed uszkodzeniem przez wilgoć.

Jeśli masz cienki sufit, powinieneś użyć akustycznej płyty gipsowo-kartonowej, aby zmniejszyć zdolność przenoszenia dźwięku między pomieszczeniem a tym bezpośrednio nad nim.