Jesteś przed wyborem zewnętrznej osłony przeciwsłonecznej? Może zastanawiasz się nad potencjalną alternatywą dla klasycznych rolet zewnętrznych? Bez wątpienia dobrym wyborem w tym wypadku byłyby żaluzje fasadowe. Czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania?

Przez wiele lat absolutnie numerem jeden wśród ludzi poszukujących zewnętrznych osłon były rolety. Jednak dzisiaj już nie wszyscy chcą korzystać z tego rozwiązania, dostrzegając zalety innych systemów. Do gry wkroczyły żaluzje fasadowe. Warto zapoznać się z wadami oraz zaletami obydwu osłon.

W jaki sposób kontrolować ilość światła we wnętrzu?

To pierwsza i zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Żaluzje fasadowe – podobnie jak klasyczne żaluzje wewnętrzne – składają się z lamel, których ustawienie możesz z łatwością regulować.

Więcej na temat ich właściwości znajdziesz tutaj: modniewoknie.pl.

Zmiana kąta nachylenia lamel pozwala na regulację ilości wpadających promieni słonecznych do pomieszczenia. Jeśli zatem zależy Ci na takiej osłonie, która będzie miała tę funkcjonalność – wybierz żaluzje zewnętrzne. Natomiast rolety zewnętrzne nie posiadają tego typu opcji. W tym wariancie możesz całkowicie odciąć dopływ światła – opuszczając rolety do końca – lub częściowo zasłaniając okna. Ta druga możliwość nie zaciemni nam wnętrza w 100 procentach, ale znacząco ograniczy widoczność.

Wygląd

Obydwie osłony wizualnie również znacząco się różnią. Rolety zewnętrzne to bardziej klasyczny wariant, znany od wielu lat. Jeśli chcesz zaskoczyć sąsiadów i rodzinę bardziej oryginalną osłoną, to zdecyduj się na żaluzje fasadowe.

Dzięki nim bez wątpienia otrzymasz bardziej efektowną osłonę zewnętrzną. Tym bardziej jeśli wybierzesz wariant montowany podtynkowo. Wówczas lamele opuszczając się do samego dołu wyglądają tak, jakby wyjeżdżały spod elewacji budynku.

Rodzaje sterowania

Rolety zewnętrzne i fasadowe sterowane mogą być zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Oczywiście obsługa ręczna wiąże się z mniejszymi nakładami finansowymi, natomiast jest też mniej komfortowym rozwiązaniem.

Dopiero wybór automatycznego sterowania daje 100-procentową satysfakcję. Wówczas roletami lub żaluzjami możesz sterować za pomocą przełącznika, pilota lub aplikacji.

Precyzyjny pomiar oraz montaż

Zarówno w przypadku rolet, jak i żaluzji niezwykle ważny jest precyzyjny pomiar oraz montaż. W przypadku zewnętrznych osłon doradztwo sprawdzonego fachowca jest bardzo istotne. W tym wypadku ważny jest każdy szczegół, aby osłona przez wiele kolejnych lat dawała nam całkowitą satysfakcję.

Doradztwo w zakresie wyboru najlepszej osłony, sposobu montażu oraz rodzaju sterowania – w tym wszystkim pomoże Ci sprawdzony i doświadczony specjalista.