Zapadła decyzja – budujemy dom. Mamy już działkę, mamy większość niezbędnych pozwoleń – czas ruszyć z budową. To, czy budowa będzie pasmem sukcesów, czy może raczej ponurym wspomnieniem po latach, zależy w dużej mierze od wyboru właściwej firmy budowlanej.

Większość indywidualnych inwestorów buduje dom systemem gospodarczym. Korzystamy zatem z ekip być może doświadczonych, ale często pracujących nieco „na wariackich papierach”. Kosztorysy są tylko ogólnikowe, terminy również są kwestią mocno płynną i nieprecyzyjną. Niewątpliwą przewagą ekip fachowców nad profesjonalnymi firmami budowlanymi są koszty – ale także i pewna elastyczność, pozwalająca na dopasowanie naszego projektu do realnych potrzeb.

Dobra ekipa remontowa – jak znaleźć i wybrać?

Jak zatem upewnić się, iż nasza ekipa budowlana stanie na wysokości zadania? Jest kilka kroków, które pomogą sprawdzić wykonawcę nam jeszcze przez rozpoczęciem budowy.

  1. Zapytajmy sąsiadów. Lokalne firmy budowlane pracują na określonym terenie. Nie jest zatem problemem sprawdzenie ich wcześniejszych osiągnięć. Jeśli wiemy, że w miejscowości obok ktoś korzystał z pomocy analizowanej przez nas ekipy fachowców – nie wstydźmy się zapytać! Inwestor, który jeszcze niedawno sam budował swój dom, z pewnością chętnie podzieli się swoimi przemyśleniami, wskaże ewentualne błędy, a może także (oby!) pochwali nasz wybór profesjonalistów.
  2. Sprawdźmy szyldy innych budów. Może się zdarzyć, iż firma, której udział w budowie rozważamy, jest w trakcie budowy na zlecenie jednostek samorządu czy innych firm. Innymi słowy – firma wygrała przetarg lub postępowanie z wolnej ręki. Praca na rzecz osób prawnych, a nie tylko indywidualnych inwestorów, wskazuje na większy profesjonalizm naszej ekipy. Wówczas mamy pewność, iż firma przestrzega określonych standardów bezpieczeństwa pracy (to niezwykle ważne w razie ewentualnego wypadku na naszej budowie) oraz, mówiąc kolokwialnie, zna i rozumie konsekwencje niedotrzymywania terminów.
  3. Zadajmy szefowi firmy kilka prostych pytań dotyczących projektu. Najlepszym byłoby zapewne „Czy zrobiłby pan ten balkon inaczej?” lub „Jak ocenia pan szerokość tej wnęki?” – wszystko po to, by ocenić kreatywność naszych budowlańców. Nierzadko bowiem okazuje się, iż teoria projektu okazuje się być mało realistyczna w zderzeniu z samym etapem budowy. Osoba, która jest w stanie ocenić praktyczność określonych rozwiązań czy wręcz wskazać nieścisłości w projekcie – z pewnością będzie cennym punktem podczas prac.
  4. Zapytajmy o zakres prac – być może nasi budowlańcy robią coś więcej poza murarką? Jeśli – przykładowo – nasze ekipa nie tylko wymuruje nasze gniazdko, ale również zajmie się ociepleniem, wówczas wiemy, że jeden zespół fachowców ponosi odpowiedzialność za całość prac. Unikniemy zatem tak częstego wśród budowlańców narzekania na poprzednie ekipy – fraza „O panie, kto to panu tak wybudował!” przechodzi do lamusa.

jak znaleźć ekipę remontową

Oczywiście sposobów na sprawdzenie ekipy budowlanej każdy z nas może znaleźć dużo więcej. Kluczem do sukcesu jest jednak sprawdzenie naszej firmy przed faktycznym rozpoczęciem współpracy. A o to najprościej pytać tych, którzy z usług naszych potencjalnych wykonawców korzystali wcześniej.