Drogi czytelniku! Z pewnością już nieraz w życiu przytrafiła Ci się ta przykra sytuacja, kiedy zupełnie nagle przepala się żarówka. Jeśli masz szczęście, przydarzyło Ci się to w dodatku w środku nocy, w niedzielę, kiedy wszystkie sklepy są zamknięte, a Ty nie masz zapasowej żarówki w mieszkaniu. Trzeba mieć farta, prawda? Pewnie dumałeś później długo, jaką żarówkę kupić na zastępstwo.

czy żarówki LED się opłacają?

Wszyscy znajomi kupują nowoczesne oświetlenie LED, ale czy żarówki LED się opłacają? Wszędzie dookoła spotykamy się z hasłami, że są to produkty energooszczędne. Jest to poniekąd prawda, ponieważ żarówki ledowe zużywają dużo mniej prądu, niż te standardowe. Dla wielu z nas jednak wyjątkowo odstraszająca jest cena takiego produktu. Wolimy kupić standardową żarówkę za 2 zł, niż żarówkę ledową za 14 zł, która w dodatku ma mniejszą moc, niż ta standardowa!

moc LED a moc żarówki

Warto jednak przypomnieć, że moc LED a moc żarówki to nie do końca to samo. Przykładowo – żarówka standardowa o mocy 60W będzie świecić z taką samą siłą, co żarówka ledowa o mocy 8W. Ledowe żarówki może i są droższe przy zakupie, ale dużo tańsze przy eksploatacji, a to jest dla nas najistotniejszy wydatek!