Świat się zmienia a z nim również sposoby oświetlenia naszych domów. Tradycyjne, znane od dziesięcioleci żarówki wolframowe powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują nowoczesne i energooszczędne LEDy. Żarówki LED co to jest? Jakie są ich zalety i wady i czy warto zastosować je w naszych domach?

Kilka faktów – żarówki LED co to jest?

W największym skrócie żarówki LED jest to źródło światła, które oparto na technologii diod elektroluminescencyjnych (LED), które wstawia się w obudowę pozwalającą stosować je w oprawie, która dawniej przeznaczona była dla zwykłych żarówek.

Jakie są zalety i wady żarówek LED? Dlaczego żarówki LED się żarzą?

Podstawową i niekwestionowaną zaletą produktów tego typu jest ich energooszczędność. Zużywamy znacznie mniej prądu, dzięki czemu płacimy znacznie niższe rachunki za prąd. Obecne LEDy mogą być już swobodnie stosowane w pomieszczeniach o różnym typie, gdyż mają wodoodporne oprawy i dają światło o różnej barwie. Miewają jednak też wady. Dlaczego żarówki LED się żarzą? To częsty problem, który jednak nie jest związany z instalacją czy samą żarówką, a z diodą przy wyłączniku. Niewielka ilość prądu, którą ona pobiera wystarcza też do lekkiego świecenia LEDów. Aby rozwiązać problem, wystarczy wymontować diodę lub zmienić typ włącznika.