Łazienka to miejsce gdzie zazwyczaj nie ma okna i nie dociera światło słoneczne. Dlatego też bardzo ważne jest jej odpowiednie doświetlenie, które zagwarantuje komfort korzystania z tego pomieszczenia. Jakie więc lampy wybrać do łazienki?

 

  1. Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do łazienki?

  2. Jaki rodzaj lampy wybrać do łazienki?

  3. Dodatki dekoracyjne do łazienki

 

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do łazienki?

Centralnym punktem w każdej łazience jest strefa umywalkowa. Mieści się w niej również lustro, które jest niezbędne, szczególnie w przypadku robienia sobie makijażu przez kobiety. Oświetlenie w tym miejscu powinno być odpowiednio dobrane nie tylko pod względem mocy, ale także koloru światła.

 

Do wyboru jest wiele opcji. Można postawić na standardowe i klasyczne lampy z żyrandolem, klinkiety szklane, bądź też plafony, które będą idealnie pasować do mniejszych pomieszczeń. Decydując się na wybór lampy należy zwrócić uwagę także na to, aby była ona odporna na wilgoć i ewentualne zachlapania wodą.

 

Jaki rodzaj lampy wybrać do łazienki?

Lampy w łazience mogą być w różnej formie. Wiele zależy od samej aranżacji wnętrza oraz jego wielkości. Oczywiste jest, że w małym pomieszczeniu nie powiesi się lampy z żyrandolem. Najważniejsze jest, aby odpowiednio doświetlić całą łazienkę oraz strefę wokół lustra. Idealne będzie więc połączenie lamp punktowych wokół strefy umywalkowej oraz plafony w centralnym miejscu na suficie. Można także postawić na lampy designerskie.

 

Sprawdzą się one z pewnością w pomieszczeniach, gdzie króluje styl minimalistyczny i nowoczesny. W większych łazienkach można nawet zastosować halogeny, aczkolwiek jest to rzadko spotykane rozwiązanie, tak jak lampy stojące. Nie bez znaczenia jest również barwa światła, która nie powinna być zbyt ciemna. Ponadto lampy warto łączyć na oddzielnych obwodach, ponieważ będzie wtedy możliwe sterowanie niezależnie jednym źródłem światła od drugiego.

 

Dodatki dekoracyjne do łazienki

Łazienkę można doświetlać w rozmaity sposób. Można wybrać lustro, które w ramie ma dodatkowe oświetlenie. Jest to niezwykle istotne w przypadku ciemniejszych pomieszczeń. Lusterko na wysięgniku sprawdzi się natomiast w łazience, gdzie nie ma możliwości zamontowania lamp nad strefą umywalkowa.

Bardzo często zastosowanie w łazienkach znajdują latarenki, które mogą zastąpić normalne światło, szczególnie, gdy chcemy nadać pomieszczeniu romantycznego charakteru. Producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania, dlatego w obecnych czasach nie ma problemu z dobraniem optymalnego oświetlenia do łazienki.