Design kuchennych mebli jest ważniejszy niż nam się zdaje. Przede wszystkim zadaniem mebli, które wybieramy do naszej przestrzeni kuchennej, jest nie tylko ich ładny wygląd, ale mają również odzwierciedlać nasz styl życia, sposób na wykorzystanie pomieszczenia podczas przygotowania posiłków, spożywania ich lub picia porannej kawy. 

Dlaczego tak ważna jest estetyka kuchni? Czy naprawdę powinna iść w parze z funkcjonalnością?

Spójny wystrój wnętrza

Meble kuchenne powinny pasować do stylu wystroju, jaki zaplanowaliśmy w naszej kuchni. Jeżeli stawiasz na minimalizm – meble kuchenne powinny być jak najbardziej stonowane i oszczędne w formie. Sprawdzą się tutaj meble bezuchwytowe w neutralnych kolorach, za to funkcjonalne i praktyczne. 

Z kolei wystrój glamour lubi blask – postaw na meble kuchenne na wysoki połysk, czarne, białe, lub szare. Marmurowy blat roboczy, przeszklenia, chromowane lampy? Wszystko to jest dozwolone w aranżacjach glamour! A może przytulna kuchnia rustykalna? Ciepłe odcienie drewna, wygodny stół, przy którym zmieści się rodzina, doniczki z aromatycznymi ziołami – na to warto postawić w aranżacji rustykalnej. Kuchnia retro to meble stylizowane na znane nam już rozwiązania, funkcjonalne oświetlenie, plakaty i grafiki, odświeżone oblicza mebli jakby przeniesionych z lat 50-tych i 60-tych. 

Takich przykładów można by podać wiele, ponieważ jest wiele wystrojów wnętrz i każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Dlatego planowanie wyglądu kuchni trzeba zacząć od ustalenia dominującego stylu wystroju. Jeżeli już wiesz, jakie meble kuchenne Cię interesują i jak rozplanować kuchenny trójkąt składający się z lodówki, zlewu i kuchenki, pozostaje zadbać o dodatki, podkreślające charakter wystroju i pomieszczenia.

Funkcjonalność w kuchni

Meble kuchenne muszą być rozplanowane pod kątem metrażu. W małej kuchni liczy się maksymalna oszczędność miejsca i tam warto postawić na rozwiązania takie, jak rozkładany stół, który rozsuwa się tylko w miarę potrzeb i krzesła, które można wsunąć pod blat. Doskonale prezentują się narożne szafki – dzięki nim wykorzystasz potencjał nawet niewielkiego pomieszczenia. W większych kuchniach można rozważyć postawienie wyspy z blatem roboczym, albo do wykorzystania jako miejsce do spożywania posiłków. 

Interesującym designem charakteryzuje się również oświetlenie do kuchni – tutaj masz duże pole do popisu, ponieważ modeli lamp jest naprawdę dużo i łatwo dobrać coś do każdego stylu wystroju. Dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie punktowe, instalowane tam, gdzie potrzeba najwięcej światła, czyli nad blatem roboczym, kuchenną wyspą czy stołem w kąciku jadalnianym. Kuchnia musi być dobrze doświetlona. 

Urządzenie kuchni, w której funkcjonalność i design są tak samo ważne, dotyczy także dodatków. Rolety w oknach, obrusy, pojemniki na przyprawy, estetyczny chlebak i blok z nożami, a nawet poduszki na siedziskach krzeseł – jeżeli to wszystko ze sobą współgra, w takiej kuchni aż chce się spędzać czas. Chcesz wiedzieć więcej o inspirujących wnętrzach kuchennych? Zajrzyj tu: https://designforma.pl, https://designforma.pl/20221116113/porady-ktore-pomoga-ci-wybrac-odpowiednie-meble-kuchenne