Nie każdy o niej słyszał, a jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Mowa tutaj o tiaminie, zwanej inaczej witaminą b1. Dzięki niej dobrze pracuje nasze serce i układ nerwowy. Witamina ta zapewnia nam również sprawną przemianę węglowodanów oraz wspiera nasz organizm w walce ze stresem.

Niedobór tiaminy

Niedobór tiaminy może pojawić się kiedy jesteśmy narażeni na długotrwały stres czy nadmierny wysiłek fizyczny. Zwiększone zapotrzebowanie wykazują również osoby starsze jaki te spożywające dużą ilość kawy, herbaty czy alkoholu. Brak witaminy b1 może powodować różnego rodzaju problemy natury psychicznej takie jak depresja czy zaburzenia koncentracji. Mogą pojawić się również zaburzenia układu trawienia takie jak brat apetytu czy przewlekłe biegunki.

Nadmiar tiaminy

Jeśli chodzi o przedawkowanie witaminy B1 do tej pory raczej nie spotkano się z takimi przypadkami. Jeśli nerki dobrze pracują to jej nadmiar powinien być przez nie wydalony. Istnieją przypadki nadwrażliwości na witaminę b1 podawaną w zastrzykach. Zawsze przy jakiejkolwiek suplementacji warto wcześniej poradzić się lekarza lub farmaceuty. Postawą jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do produktu i zażywanie suplementu według jej zaleceń.

Jak uzupełnić niedobór?

W celu uzupełnienia niedoboru warto wprowadzić do swojej diety takie produkty jak chuda wieprzowina, kasza gryczana, ryż czy ziemniaki. Jako dodatek do wielu dań sprawdzą się nasiona słonecznika, sezamu oraz orzeszki ziemne. Można również sięgnąć po dostępne na rynku suplementy.