Kolorowe, żartobliwe, a czasem zupełnie niepozorne, pleksiglasowe dekoracje oferują wiele możliwości stylizacji.

1. Pleksiglas, między szkłem a plastikiem.

Pleksiglas jest materiałem pochodzącym z tworzywa sztucznego, który dzięki temu charakteryzuje się przejrzystością i odpornością. Przez długi czas używany do produkcji okien lub ścianek prysznicowych, szybko stał się sam w sobie materiałem dekoracyjnym. Rzeczywiście, pleksiglas ma kilka istotnych zalet, zarówno z estetycznego, jak i praktycznego punktu widzenia:

  •  jest bardzo odporny i trwały, co czyni go bardzo dobrym materiałem do produkcji stołów i krzeseł w szczególności;
  • pleksiglas jest materiałem, który łączy w sobie estetykę szkła (dzięki przezroczystości) i lekkość tworzywa sztucznego, w znacznie niższej cenie niż szkło;
  • jest to uniwersalny materiał, z którego można zrobić blat, stolik do kawy, szopę ogrodową, terrarium;
  • przezroczysty pleksiglas jest materiałem, który może być barwiony w wybranych przez Ciebie odcieniach, w zależności od stylu i atmosfery, którą chcesz stworzyć.

2. Pojawienie się pleksiglasu w dekoracji wnętrz.

W latach 60-tych XX wieku plastik i jego pochodne zaczęły pojawiać się w domu. Jeśli wszystko zaczęło się od kuchni i zastawy stołowej, projektanci wkrótce wykorzystali pleksiglas do tworzenia dużych obiektów.
Wraz z pojawieniem się pleksiglasu, projektant Philippe Starck zaproponował na przykład słynny obecnie fotel Louis Ghost, dzieło, które jest zarówno eleganckie, ponieważ jest reprodukcją foteli Louis XVI, ale awangardowe ze względu na materiał, z którego jest wykonane. W tym duchu francuski projektant stworzył od tego czasu wiele innych foteli. Inni podążyli za tą koncepcją i rozwinęli ją dalej.
W bardziej współczesnym i nowoczesnym stylu, marka Aïtali bawi się kształtami oprócz motywów, oferując bardzo oryginalne meble z pleksiglasu. Można znaleźć trójnożne krzesło o dziwnych kształtach lub krzesło jeszcze z pleksi, ale z motywem krzesła ogrodowego… Wśród wielu zalet dekoracji i umeblowania pleksiglasem jest duża różnorodność motywów.

3. Jak konserwować meble z pleksiglasu?

Aby Wasze meble z pleksiglasu wytrzymały jak najdłużej i pozostały tak dobre jak nowe, ważne jest, aby je dobrze konserwować. Dotyczy to 3 kluczowych punktów:

Pierwszym z nich jest ich regularne odkurzanie. Żeby to zrobić, trochę wody, gąbka i tyle. Przede wszystkim należy unikać pocierania pleksiglasu bezpośrednio suchą ściereczką: może to spowodować zarysowania.
O odpowiednim odkurzeniu mebli należy wyczyścić pleksiglas. W tym celu można użyć płynu do mycia naczyń, środka do czyszczenia okien lub produktu przeznaczonego specjalnie dla pleksiglasu. Nigdy nie używaj produktów ściernych, które mogłyby uszkodzić pleksiglas.
Jeśli mimo staranności meble z pleksiglasu mają rysy, należy je wytrzeć szmatką, na którą wcześniej nałożyliśmy pastę polerską.