Aranżacja wnętrza utrzymana w ciepłym, subtelnym stylu wyróżnia się użyciem eleganckich, naturalnych barw. Kolory ścian, modne dodatki, rodzaje mebli, wykorzystanie roślinności i stosowane źródła światła – każdy z tych elementów ma wpływ na wrażenia związane z przebywaniem w pomieszczeniu, gdzie zastosowano kolor ecru. Bez względu na to, czy będzie to styl skandynawski, Boho, czy klasyczna wersja przestronnego, pastelowego salonu, barwa ta idealnie sprawdza się zarówno jako dodatek, jak i jako dominujący kolor.

Do jakich wnętrz pasuje modny i uniwersalny kolor ecru?

Można go stosować do każdego rodzaju pomieszczenia, jednak zaleca się dużą ostrożność w przypadku łazienek, ponieważ jest podatny na zabrudzenia. Na ścianach i dodatkach pozostają mało estetyczne ślady, które trudno czasem usunąć.

Wnętrza, w których sprawdzi się najlepiej, jako kolor dominujący, to:

  1. sypialnie – przy odpowiednio dobranym ciepłym świetle żarówek, nada przyjemnego, odprężającego tonu całemu pomieszczeniu,
  2. pokój niemowlęcy – w połączeniu z pastelowymi barwami, jak pudrowy róż, czy łagodne odcienie brązu lub błękitu, nada mu kojący, łagodny nastroju,
  3. kuchni – będzie doskonale pasował zarówno przy podobnych barwach, jak i kontrastujących, intensywnych, świetnie sprawdzi się tutaj kolor indygo lub odcienie granatu,
  4. salon, pokój dzienny – właściwe dodatki, podkreślą elegancję i klasyczny charakter wnętrza, a w przypadku nowocześniejszych stylów, jak styl skandynawski czy styl Boho, kolor ten świetnie sprawdzi się w mieszance z bielą, oliwkowymi odcieniami czy naturalnymi brązami.

Właściwe dobranie akcesoriów oraz ich liczby, ma duży wpływ na końcowy efekt aranżacji. To, czy pokój pozostaje po stronie ściany północnej, czy posiada stosunkowo małe okna, także wiąże się z zastosowaniem konkretnych rozwiązań.

Z jakimi kolorami łączyć kolor ecru?

Najlepiej sprawdzają się kolory ziemi i neutralne barwy:

  1. oliwkowa zieleń,
  2. czekoladowe brązy,
  3. odcienie beżu.

Współgrają z nim, ponieważ mają podobną temperaturę, są ciepłe, relaksujące, przytulne. Choć dodają niego chłodniejszego tonu do ogólnego odczucia, są bezpiecznym i chętnie stosowanym połączeniem.

Po przeciwnej stronie spektrum znajdują się barwy kontrastujące:

  1. granat, w tym kolor indygo,
  2. czerń ze złotymi akcentami,
  3. odcienie czerwieni,
  4. butelkowa zieleń,
  5. pomarańcz.

Świetnie sprawdzają się w formie dodatków, przełamując stosowany charakter barwy ecru. Mogą też występować jako kolor ścian i mebli, a jasna barwa będzie przebiciem intensywności jednego z nich. Sofy, meble, zasłony, poduszki czy donice świetnie nadają się do tego zadania, wprowadzając subtelna zmianę.

Jeszcze jednym istotnym czynnikiem jest oświetlenie, które może być ciepłe, relaksujące, pochodzące z klasycznych żarówek albo chłodne, bardziej eleganckie – za taki efekt odpowiadają oświetlenia typu LED i pasują do kuchni i aneksów kuchennych. Także miejsce, w którym znajduje się źródło jest ważne, czy pochodzi:

  1. z góry, ułatwiając pracę, lekturę książki, szkicowanie albo majsterkowanie,
  2. z boku, nadając nieco romantycznej, intymnej atmosfery w trakcie wieczorów z bliskimi.

Podczas aranżacji wnętrz należy pomyśleć o wielu czynnikach, przede wszystkim: przeznaczeniu pomieszczenia, jego wielkości, usytuowaniu względem stron świata, umeblowaniu, dostępie do światła.