Jeżeli szukacie wytrzymałego i taniego materiału konstrukcyjnego to na pewno zwrócicie uwagę na płyty OSB. To materiał drewnopochodny, który na dużą skalę wykorzystywany jest między innymi w branży budowlanej oraz w wykończeniu wnętrz. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dobremu stosunkowi ceny do jakości, dzięki czemu staje się jednym z głównych wyborów profesjonalistów. Łatwość obróbki oraz wytrzymałość na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne to dodatkowe atuty tego materiału. Co możemy z nim zrobić?

Przede wszystkim płyty te wykorzystywane są jako materiał konstrukcyjny. Mogą pełnić bardzo ważną rolę w budowie elementów konstrukcyjnych domów oraz dachów, w przypadku metody szkieletowej. Z drugiej strony doskonale sprawdzą się również jako poszycia nośne dachów i ścian w opcji zewnętrznej oraz wewnętrznej. W budownictwie płyty te często używane są jako zamiennik dla sklejki lub litych desek. Ze względu na wytrzymałość, płyty wykorzystywane są również do tworzenia podkładów podłogowych oraz stropów, a także właściwej podłogi w przestrzeniach warsztatowych i produkcyjnych.

Do czego jeszcze przyda się płyta OSB?

Nowoczesne płyty OSB to również materiał wykorzystywany do wielu przeróbek w trakcie wykończenia wnętrz. Dzięki nim możemy postawić praktyczne ścianki działowe, czy też dobudówkę i pomieszczenie gospodarcza. W domowych warunkach płyty mogą posłużyć nam również do stworzenia altanki ogrodowej, schowka na narzędzia, czy też budy dla psa. Skala wykorzystania płyt OSB jest naprawdę bardzo duża. Tworzy się z nich między innym szalunki pod betonowe konstrukcje.

Oprócz budownictwa, płyty OSB wykorzystywane powszechnie są również w meblarstwie. Mogą posłużyć do stworzenia całych mebli, na przykład regałów lub półek wiszących i stojących. Z drugiej strony to również bardzo wdzięczny materiał do produkcji ram mebli drewnianych, które następnie są tapicerowane. Wykorzystywane jest to przede wszystkim w przypadku kolekcji mebli wypoczynkowych. Poza budownictwem i branżą meblową, płyty OSB wykorzystywane są również do tworzenia dekoracji, opakowań, czy też zabudowy targowej. Ich potencjał jest naprawdę duży.