Starter do świetlówki inaczej nazywany zapłonnik. Jest to urządzenie, dzięki któremu przepływa prąd w układzie stabilizacyjno-zapłonowym z żarzoną katodą. Jego zadaniem jest umożliwienie przepływu prądu przez jedną sekundę po włączeniu systemu i rozłączenie się. Podczas pracy świetlówki zgrywa czas pracy i przerwy w trakcie funkcjonowania zapłonu, pobudzając go działania w razie zaistnienia potrzeby. Informacją o słabszym działaniu jest żarzenie z jednej stronie, wtedy należy go wymienić. Jeśli chodzi o sprawdzenie startera do świetlówki, należy wziąć pod uwagę kilka elementów i wykonać czynności kontrolne. Najczęstsze uszkodzenia dotyczą zapłonnika, dławika lub statecznika. Zadaniem dławików jest regulowanie energii jaka przepływa przez świetlówkę. Zapobiegają wzrostom i spadkom energii, co ma niebagatelny wpływ na żywotność świetlówki.

Starter do świetlówki jak sprawdzić?

Uszkodzenie dławika objawia się migotaniem świetlówki, ale jest to również objaw uszkodzenia startera. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wymiana całego zestawu. Objawem uszkodzonego startera jest też brak reakcji na próbę włączenia. Jednak większość używanych świetlówek do sprawnego działania potrzebuje prawidłowo funkcjonującego dławika. Coraz częściej przestarzałe dławiki magnetyczne wypierane są przez urządzenia nowszej generacji, mianowicie dławiki elektroniczne.

Elektroniczne startery

Wprowadzone nowoczesne technologie zapobiegają przegrzewaniu się podzespołów. Rezygnacja z klasycznej cewki indukcyjnej pozwoliła ograniczyć niepotrzebne straty mocy. Świetlówki korzystające z takich dławików nie mają problemu migotania światła i pracują dużo ciszej. Statecznik nie wymaga wspomagania ze strony startera. Jest dużo większa żywotność elementu. Decydując się na wymianę dławików warto przed zakupem sprawdzić czy są kompatybilne z posiadanymi świetlówkami, ponieważ nieprawidłowo dopasowany może doprowadzić do uszkodzenia oświetlenia. Zakładanie świetlówek LED do standardowych oprawek wiąże się z wymontowaniem dławików i starterów.