W każdym z pomieszczeń należy zadbać o zapewnienie odpowiedniej ilości światła – służą temu przede wszystkim lampy sufitowe, ale także dodatkowe, mniejsze punkty świetlne. Aby domownicy czuli się bezpiecznie i komfortowo muszą znaleźć się nie tylko w pokojach. Wybór oświetlenia schodowego to istotne wyzwanie, przed jakim stają właściciel domów jednorodzinnych.

1. Jakie są rodzaje oświetlenia schodów?

2. Jakie oświetlenie schodów wybrać?

3. Jak wybrać natężenie światła w oświetlaniu schodów?

4. Oświetlenie schodów – barwa ciepła czy zimna?

Dobrze dobrane oświetlenie schodowe gwarantuje nie tylko większy komfort, ale przede wszystkim pozwala bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami. Obecnie w sklepach można znaleźć szeroki wybór lamp i opraw schodowych, które pomogą uczynić niepozorną część domu ciekawszą i bardziej stylową. Na końcowy efekt wpłynie nie tylko wybór rodzaju oświetlenia, ale także takie detale jak barwa światła, czy zastosowane inteligentne rozwiązania.

1. Jakie są rodzaje oświetlenia schodów?

Odwiedzając sklepy z oświetleniem lub duże markety budowlano-wykończeniowe można znaleźć wiele propozycji lamp, kinkietów lub oświetlenia punktowego i część z nich sprawdzi się również do oświetlenia schodów. Lampy wiszące zapewnią najbardziej rozproszone światło, które wypełni całą klatkę schodową. W zależności od budowy schodów, jedna lampa lub plafon mogą być niewystarczające, dlatego właściciele domów często decydują się na połączenie oświetlenia górnego z innymi rozwiązaniami. Na bocznych ścianach mogą pojawić się kinkiety, chętnie wybierane przez zwolenników tradycyjnych rozwiązań. W przypadku bardziej nowoczesnych aranżacji klienci skłaniają się ku lampom schodowym montowanym tuż nad stopniami. Mogą mieć kształt prostokątny lub okrągły oraz emitować różne rodzaje światła. Stanowią zazwyczaj dopełnienie oświetlenia górnego, ale nadają schodom nowego charakteru. Alternatywą, która spełnia podobną funkcję, są taśmy i oprawy schodowe LED. Ich instalację najlepiej zaplanować na etapie wykonania schodów i zlecić wykonanie odpowiednich frezów w stopniach. Wyróżniają się długą żywotnością i niskim poborem energii, co znajduje uznanie w oczach wielu klientów.

2. Jakie oświetlenie schodów wybrać?

Wybór oświetlenia schodów zależy przede wszystkim od architektury budynku. Jeśli znajdują się w miejscu zapewniającym dopływ światła dziennego, zadanie będzie znacznie ułatwione. Dużo częściej są jednak elementem niedoświetlonej klatki schodowej i wówczas wielu właścicieli domów decyduje się na połączenie dwóch rodzajów oświetlenia – górnego oraz obejmującego same stopnie. Wybierając takie rozwiązanie, należy pamiętać o tak zwanym przełączniku schodowym, który pozwala regulować intensywność światła poprzez włączenie obu lub jednego rodzaju lamp. Inna praktyczna opcja, to oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu. W ten sposób działają najczęściej lampy oświetlające stopnie i jest to idealne rozwiązanie, gdy chcemy w nocy bezpiecznie poruszać się po schodach i uniknąć włączania górnego światła, które mogłoby przeszkadzać innym domownikom. Producenci oferują sensory, pozwalające na zapalenie wszystkich świateł jednocześnie lub stopniowo włączające oświetlenie dla kolejnych stopni. W przypadku drugiej opcji osiągnięty zostaje nie tylko główny cel montażu opraw schodowych, ale właściciele mogą liczyć na niezwykle efektowny widok.

3. Jak wybrać natężenie światła w oświetlaniu schodów

Oświetlenie schodowe musi przede wszystkim zapewniać domownikom dobrą widoczność i poczucie bezpieczeństwa. Źle doświetlone stopnie mogą stać się przyczyną wypadku, z drugiej strony należy zadbać, by światło nie było zbyt intensywne. Specjaliści radzą, aby postawić na jego rozproszenie i natężenie mniejsze niż w pozostałych pomieszczeniach domu. Ma to znaczenie przede wszystkim wieczorem i w nocy, ponieważ zapobiega nagłemu oślepieniu osoby korzystającej z klatki schodowej. Planując montaż punktów oświetleniowych, trzeba zwrócić również uwagę na ich równomierne rozmieszczenie, by nie tworzyć stref mniej i bardziej intensywniej oświetlanych.

4. Oświetlenie schodów – barwa ciepła czy zimna?

Światło emitowane przez żarówki i diody LED ma swoją barwę, która wpływa na to, jak odbieramy dane wnętrze. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj oświetlenia schodowego się zdecydujemy, wybór barwy światła nie powinien zostać zignorowany. W przypadku klatek schodowych zaleca się wybierać barwę ciepłą o temperaturze barowej około 3300-3500 K. Dzięki niej że wnętrze staje się bardziej przytulne, co jest istotne w przypadku pomieszczeń, którym trudniej nadać klimatyczny charakter dzięki dodatkom. Istotny jest również fakt, że światło ciepłe nie zniekształca barwy znajdujących się we wnętrzu przedmiotów. Alternatywą dla barwy ciepłej, może być światło naturalne, czyli z przedziału 4000-4500K. Pozwala ono na dobre odwzorowanie rzeczywistych barw. W przypadku oświetlenia schodów zdecydowanie najrzadziej poleca się światło zimne. Decyduję się na nie osoby, które wykorzystały go w pozostałych pomieszczeniach i zależy im na utrzymaniu bardzo nowoczesnego i minimalistycznego charakteru wnętrz.