Czynności podczas stosowania ściółki z wiórów
Aby zapewnić koniom komfortowe warunki bytowania oraz optymalne i ekonomiczne wykorzystanie ściółki, warto zainteresować się jednym z jej rodzajów czyli konkretnie ściółką z wiórów. Wióry należą do materiału stosunkowo łatwo dostępnego, taniego a dodatkowo łatwo zadbać o porządek stosując ten rodzaj ściółki dla kani.
Przed przystąpieniem do rozsypywania wiórów w boksie, należy uprzednio rozłożyć na podłodze folię. Następnie za pomocą wideł równomiernie rozkłada się sprasowaną ściółkę wiórową na jej powierzchni. Ściółka dla koni z wykorzystaniem wiórów powinna tworzyć kilkunastocentymetrową warstwę miękkiego dywanu. Powinna stanowić dla konia wygodną posadzkę.
Regularna dbałość o dobry stan tak przygotowanego boksu, powinien polegać na codziennym usuwaniu z niego niewielkiej warstwy ściółki, która uległa zawilgoceniu pod wpływem końskiego moczu bądź potu. Ściółkę taką wraz z odchodami można z powodzeniem usuwać za pomocą gęstych wideł.
Około raz w tygodniu należy uzupełniać ubytki ściółki, starannie i równomiernie rozkładając nową warstwę trocin na całej powierzchni boksu. Hodowcy z doświadczenia wiedza że czas użyteczności ściółki z wiórów to około 4-6 miesięcy. Po tym czasie traci ona swoje właściwości, w tym sypkość. Należy więc całkowicie ją wymienić, stosując jednocześnie odgrzybianie boksu.
Właściwości ściółki wiórowej
Konie, podobnie jak ludzie często wykazują reakcje alergiczne. Alergia ta może objawiać się uczuleniem wielu narządów, a czynnikiem podrażniającym mogą być różnego rodzaju alergeny. Do najczęstszych alergii wśród koni zaliczamy alergię układu oddechowego, skóry oraz układu pokarmowego.
Trociny należą do wysoko alergicznych materiałów o zastosowaniu ściółkowym. Posiadają duże ilości kurzu, który stanowi zagrożenie dla koni z niewydolnościami oddechowymi. Można powiedzieć że fakt ten, jest jedyną wadą tego rodzaju ściółki dla koni.
Wiele więcej można powiedzieć o zaletach stosowania wiórów. Przede wszystkim ich dostępność. Ważna rolę odgrywa również cena. Nie jest ona wygórowana głównie przez wzgląd iż trociny są ogólnie rzecz biorąc odpadem z przetwórstwa drzewnego, stanowiącym najczęściej kłopot z magazynowaniem. Dlatego kiedy tylko pojawia się okazja, tartaki chętnie pozbywają się ich.
Trociny posiadają bardzo dobre właściwości absorpcyjne. Świetnie pochłaniają wilgoć końskiego moczu, przez co tworząc zbitą masę, łatwo dają się usunąć z boksu. Dodatkowym atutem ich stosowania jest możliwość stworzenia w końskim boksie miękkiej warstwy, na której koń na pewno będzie się czuł komfortowo.
Fakt, iż wióry drzewne nie stanowią urozmaicenia diety konia, raczej nie należy uznać za wadę. Zresztą tylko słoma oraz torf (ściółka torfowa dla koni) z ogólnie dostępnych ściółek posiadają takie właściwości. Wracając do wad, można jeszcze przytoczyć jedną, małą. Mianowicie problemy z magazynowaniem. Trociny magazynowane luzem tworzą luźna pryzmę, potrafiącą rozsypać się na dużej powierzchni terenu, a nie wszędzie jest to wskazane oraz pożądane.
Najnowsze komentarze